Wady i zalety patelni ceramicznej

Gdy szuka się odpowiedzi na pytanie, jak wybrać patelnię, najczęściej znajduje się ją w modelach ceramicznych. Są one polecane z powodu posiadania podobnych właściwości do modeli teflonowych, lecz z wyeliminowaniem wielu ich poważnych wad. Jakie są zatem konkretnie zalety takich patelni, lecz co równie ważne, jakie są ich potencjalne wady i niedoskonałości?

Zalety patelni ceramicznych

Każdy doskonale wie, że jeśli chce się mieć nieprzywierającą patelnię, która do smażenia nie potrzebuje zupełnie tłuszczu, lub wymaga go symboliczną ilość, zdecydowanie najlepiej sięgnąć po model teflonowy. Jest to jednak często błąd, ponieważ patelnie teflonowe są bardzo delikatne, a jednocześnie mogą być szkodliwe. Z tego też powodu często sięga się zamiast nich po patelnie ceramiczne, które również nie wymagają stosowania oleju, a jednocześnie nie są tak wrażliwe na zniszczenie. Co jednak najważniejsze, materiał, z którego są wykonane, nie posiada toksynach właściwości, więc nie jest tak mocno szkodliwy dla zdrowia.

Oczywiście nie można także zapominać o tym, że wersja ceramiczna bardzo dobrze i równomiernie rozprowadza ciepło, dzięki czemu smaży się na niej prosto i wygodnie.

Wady patelni ceramicznych

Rzecz jasna tak samo jak i model teflonowy, patelnia ceramiczna nie jest całkowicie pozbawiona wad. O czym zatem trzeba pamiętać, zanim wyda się pieniądze na taki rodzaj patelni? Na początku warto wspomnieć, że choć mocniejsza niż teflonowa, to również jest wrażliwa na zarysowanie, więc wymagane jest przy niej stosowanie drewnianych, lub najlepiej silikonowych przyborów. Nie powinna być myta ostrymi szczotkami, a także nie jest zalecane wstawianie jej do zmywarki. Co jednak najważniejsze powłoka ceramiczna ma tę przypadłość, że z czasem zmienia swoją barwę. Z perłowej bieli zamieni się w ciemną, a nawet z czasem w czarną powłokę, co z pewnością trudno będzie nazwać estetycznym wyglądem.

Pomimo jednak tych wad, ten model patelni w dalszym ciągu wart jest uwagi i z pewnością koniecznie trzeba go rozważyć, gdy będzie się szukało nowej patelni do domu.

Back to Top